تبلیغات
موسیقی - سوالات متداول در دف:
 
موسیقی
صفحه نخست                         * ستاره ای برای همه *              موزیک ایرانی                تبادل لینک
درباره وبلاگ


دف به کف آورد و کف بر دف نهاد
کف به دف کوبید و جان بر کف نهاد

مدیر وبلاگ : معین الدین صادق زاده نایینی

آیا  دف نوازی ، مانند سازهای دیگر نت موسیقی دارد؟

بله . البته نت نویسی سازهای ملودی مانند تار ، سنتور و یا پیانو به دلیل ملودیک بودن سازها بصورت نت نویسی روی پنج خط حامل و استفاده از هفت نت اصلی دو تا سی و فواصل زیروبم بین آنها می باشد که برای نت نویسی سازهای کوبه ای مانند دف ،به دلیل استفاده از بخش ریتمیک موسیقی ، احتیاجی به این نوع نت نویسی نمی باشد.برای یادگیری اصول ریتم دف نوازی از شیوه نت نویسی روی یک خط حامل استفاده شده است و یادگیری دف نوازی را برای هنرجو ساده می کند.

من دستهای کوچکی دارم آیا می توانم ساز دف را یاد بگیرم؟

بله البته.خوشبختانه امروزه سازهای متفاوتی از لحاظ ابعاد و وزن برای هر نوع فیزیک بدنی نوازنده ها تولید شده است و نواختن دف را برای هنرجویان دف راحتتر کرده است.

 

چه مدت زمانی لازم است تا ساز دف را فرا گرفت؟

 

برای پاسخ به این پرسش نمی توان یک جواب قطعی داد.موارد زیادی از قبیل مقدار تمرین و برنامه  تمرین هنر جو ، استفاده از شیوه مناسب برای یادگیری دف ، استفاده از منابع مختلف آموزشی برای یادگیری دف و ... وجود دارد.ولی بطور کلی اگر هنرجو علاوه بر توجه کامل به توضیحات استاد دف خود و انجام تمرینات منظم و مداوم  با استفاده از منابع مختلف آموزشی اعم از کتاب  و سی دی و شنیدن و دیدن آثار دف نوازی بزرگان دف و با چاشنی اراده و دقت می تواند در مدت زمان هشت ماه تا یکسال به حد متوسطه ای از دف نوازی برسد.

آیا بعد از یادگیری دف نوازی می توان سازهای کوبه ای دیگر مثل تمبک و دایره را نواخت؟

 

تکنیکهای نواختن هر ساز کوبه ای مختص به همان ساز است البته نواختن هر سازی ، باعث دادن دیدی وسیعتر جهت یادگیری سازهای هم خانواده خود می شود و این مساله در مورد سازهای کوبه ای ایرانی هم صدق می کند.با یادگیری دف نوازی ، هنرجو با ریتمها ، نحوه ضربه زدن به پوست و حس ریتمیک موسیقی ایرانی آشنا می شود و این امر باعث افزایش شعور نوازندگی دیگر سازهای کوبه ای ایرانی می شود.مسلما یادگیری سازهای مشابه دف مثل دایره راحتتر خواهد بود تا تمبک که خود دارای تکنیکهای پیچیده تری نسبت به دف نوازی می باشد.

بله . کودکان نیز می توانند نواختن دف را به راحتی فرا بگیرند و حتی گاهی از بزرگسالان بهتر بنوازند! برای اثبات این مطلب شواهدی در کردستان و کرمانشاه در بین کودکان محلی وجود دارد .در تهران نیز آموزشگاه موسیقی پارس به مدیریت آقای ناصر نظر چند سالی است که اقدام به تشکیل گروه بزرگ دف نوازی کودکان و نوجوانان به رهبری آقای امیر مقرب صمدی کرده است و اجراهای موفقی در تالارهای بزرگ انجام داده است.در حال حاضر نیز آموزش دف نوازی به کودکان توسط آقایان امیر مقرب صمدی و هومن توتونچیان درآموزشگاه پارس انجام می گیرد.

بله. اگر شما ساز دف دارید و یا امکان تهیه ساز دف را دارید می توانید با استفاده از کلاسهای اینترنتی  ، دف نوازی را بصورت کامل و مانند یک کلاس حضوری دف نوازی در هر کجای دنیا آموزش ببنید و حتی از امکانات جانبی دیگر در آموزش دف نوازی خود از قبیل مالتی مدیا و ارزیابی دف نوازی خود بهره مند شوید.

برای تهیه ساز دف ، چه نوع سازی را پیشنهاد می کنید؟

نوازندگانی که سازی را انتخاب کرده و می نوازند که با فیزیک بدن آنها سازگاری ندارد، هم در هنگام نواختن آن دچار مشکل می شوند و هم با گذشت زمان دچار بیماری ها و آرتروزهای مختلف می گردند. زیرا متاسفانه در هنگام انتخاب ساز اغلب به این مسئله توجه چندانی نمی شود و این امر مهم تلقی نمی گردد. سازهای زیادی در بازار موجود هستند که هر کدام مزایا و معایب مختلفی دارند و خوشبختانه امروزه تنوع ساز دف در کشور کم نیست.سازهای دف موجود در بازار به دو دسته دف پوستی(با پوست طبیعی) و دف تلقی(با پوست مصنوعی) تقسیم می شوند که هر کدام انواع مختلفی از لحاظ قیمت و جنس صدا و دوام ساز دارند.

برای تهیه ساز دف ، چه مشخصاتی را باید در نظر بگیریم؟

 

برای تهیه ساز دف سالم باید این نکات را در نظر گرفت : شکل ظاهری طوق دف کاملاً دایره ای شکل باشد و بیضی شکل نباشد. روی پوست(برای دف های پوستی)اثری از خال و یا پشم دام نباشد. روی چوب و پوست اثری از ترک و یا خراش نباشد. زنجیرها بصورت کامل بر روی ساز متصل شده باشند. وزن ساز خیلی سنگین و یا خیلی سبک نباشد.

.

 

نوع مطلب : مطلب، 
برچسب ها :
پیوندهای روزانه
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
   
بک لینک طراحی سایت